Produkty

Tenote
Dynamická lanaStatická lanaSpeleo a canyoningPříslušenstvíMerch
  • Úvod
  • Blog
  • Jak si vybrat lano na sportovní lezení

Jak si vybrat lano na sportovní lezení

24.3.2021

První jarní den už je dávno za námi, a mimo zamilované tulení se pod rozkvetlými stromy to znamená, že skalkařská část sezóny klepe na dveře. A my se ptáme, máš na skály to správné lano? S výběrem ti pomůže náš dlouholetý ambasador Cosmin Andron. Cosmin má doktorát z filozofie na londýnské univerzitě, ale vás bude asi více zajímat, že je certifikovaný horský vůdce IFMGA :-)

S tlakovou výší, která nám ovlivňuje počasí během několika posledních týdnů, to vypadá, že je na čase oprášit lezečky a lyže přesunout spíše do zadní části outdoorového kumbálu s výbavou. A co lana?

Výběr toho správného lana tak, aby vám sloužilo po mnoho let může být oříšek, foto: Jan Zahula

Poslední měsíce byly „půlky“ a „dvojčata“ (poloviční a dvojitá lana - pozn. redakce) povětšinou zatížena spíše ostrými hroty maček při opatrném prodírání vzhůru mixovým terénem a ledopády než dlouhými pády, protože jak se říká: „V horách se nepadá“. S teplejším počasím přichází na mysl myšlenky na sáhnutí si na skálu bez rukavic, zalamování malých lišt a samozřejmě lezení vzdušných výlezů z obrovských převisů. A proto jedna z otázek, která se mi v tuto roční dobu vkrádá na mysl je: „Jaký typ lana bude potřeba pro nadcházející část sezóny?“.

„V horách se nepadá“ a tak většinou slouží dvojčata/půlky reálně k jiným účelům než padání, foto: Jan Haráč

Zjednodušená odpověď je – jednoduché dynamické lano neboli „singl“. A ta složitá – horolezecké certifikované lano dle normy EN 892, které je schopno zachytit lezecký pád v jednom prameni. Takové lano lze identifikovat podle označení, které je povinně uváděno na štítcích nebo laně samotném. Kromě bezpečnostních evropských standardů norma prokazuje, že lano je certifikováno pro určité použití, v tomto případě horolezectví. Abyste si byli jistí, že nakupujete jednoduché lezecké lano, měl by štítek lana obsahovat v kruhu číslo “1”.

Každé lano TENDON má označení o průměru, délce, impregnaci a konečně typu jednoduché/poloviční/dvojité natisklé na obou koncích, foto: Martin Poštulka

V dobách minulých, když jste chtěli rozlišit poloviční lano od jednoduchého, stačilo se podívat na samotný průměr lana a vše bylo jasné. Ale toto tvrzení už dávno neplatí, jelikož dnes už jsou jednoduchá lana mnohem tenčí než poloviční před patnácti lety.

Do tohoto užšího výběru, v rámci portfolia Tendonu, v současnosti spadá asi 12 dynamických lan určených pro sportovní lezení s průměrem pohybujícím se od 8.6 mm do 10 mm.

Tendon nabídka lan určená pro sportovní skalní lezení je opravdu široká. Tak jak najít to správné lano určené zrovna pro tebe? To hlavní je zjistit jaký typ lezce jsi a k čemu bude lano používáno.

Například náš ambasador Denis Pail pro své projekty používá naše nejtenčí jednoduché lano – Master 8.6, foto: Rainer Eder

Každý byl jednou začátečník…

 Nedávno jsi objevil lezení a zkoušíš zjistit, jestli se jedná o ten správný sport pro tebe? K vyplnění volného víkendu aktivním způsobem se rozhoduješ mezi párem bruslí a lezeckým lanem? To pravé pro tebe je univerzální lano s dlouhou životností a vysokou odolností proti oděru. Lano, u kterého nebudeš zoufat, když ho děti objeví ve skříni a vytáhnou ho na dvorek.

Kdo má děti ví, co všechno je napadne dělat s lanem!, foto: Jan Šimánek

Jednoduše řečeno lano, které snese kdejaké utrpení, a ne zrovna jemné zacházení. Lano, které je spolehlivé, ale na druhou stranu není drahé. Váha v tomto případě není to nejdůležitější.  Hledáš něco, co snese hodně lezení s horním jištěním „na rybu“, neboli styl „top rope“ jak na skalách, tak na lezecké stěně s občasným navázáním na první konec lana. V tom případě je pro tebe lano Ambition 9.8 to pravé.

Ambition 9.8 svým průměrem zajišťuje vysokou odolnost a komfort při chytání pádu v jistítku

Miluješ lezecký pohyb, ale ostatní sporty tě taky drží za srdce

Už lezeš nějaký ten pátek ne-li rok a dalo by se říct, že se lezení aktivně věnuješ. Ale ani jízda na horském kole, kajaku nebo paragliding tě nenechává chladným a vyplňují ti tři volné víkendy z měsíce. Pak nejspíše toužíš po laně, na kterém se navážeš na první konec a natáhneš cestu pro své nedočkavé kámoše/spolulezce. V tom případě běž po laně, které je všestranné. Lano, které je dobré jak na nacvičování tvých projektů, tak pro jejich přelezení na prvním konci lana, ale také poslouží tvým méně zkušeným kámošům, kteří po tobě chtějí cestu lézt „na rybu“ a v některých těžších krocích tak trochu bruslí po hladké skále. Pokud ses v tomhle popisu našel, tak hledáš lano, které ti vydrží dlouho, má příjemný průměr a slušnou váhu.Master 9.7 je pro tebe to pravé lano. 

Master 9.7 je díky své univerzálnosti a dlouhé historii v portfoliu jedno z našich nejprodávanějších lan, foto: Standa Mitáč

Přivítejme víkendového bojovníka! 

Jsi posedlý lezením. Jsi ten, u kterého zaměstnání pět dní v týdnu s osmihodinovou pracovní dobou vede vždy k jedinému, a to je páteční lezecký celovíkendový výjezd až do neděle, kdy poslední cestu lezeš s čelovkou. Spaní v autě, nastudovaný průvodce, aktivní učet na webu 8a.nu a lezec.cz. Také asi na sociálních sítích sleduješ Adama Ondru a vlastníš posilovací prstovou desku, teda vlastně dvě, ještě druhou mobilní závěsnou, když ti na výjezdu zrovna nepřeje počasí, ať neztrácíš ani minutu svého volného času. Pak nepotřebuješ vědět, abych ti řekl, které lano je dobré, ale dovol mi říct, které lano miluji já, a které používám, protože se částečně považuji za někoho, kdo spadá do této kategorie.

Master Pro 9.2 je držák, který slučuje zdánlivě neslučitelné – životnost, nízká váha, skvělá uzlovatelnost. S tímhle lanem neuděláte chybu ani „na písku“, což je tak trochu lezecká disciplína sama pro sebe, vznášející se mezi sportovním a tradičím lezením, foto: Jan Zahula

Je to lano, které je dostatečně silné na to, že když hrozí závažnější pád, tak si nepřipadám jako na prádelní šnůře. Manipuluje se s ním jako s příjemnou vlněnou ponožkou, ale vydrží těžkosti jako Východoevropan v Himálajích. Je dostatečně lehké na to, abych v žádném případě nemohl použít výmluvu, že mi při cvakání natýká. Je to moje sportovní lezecké lano, ať jdu kamkoliv a děje se cokoliv. Osobně vlastním jedno 80metrové, další 70metrové nebo 60metrové, to záleží podle lezecké oblasti, kam mířím. Je to moje lano pro ostré pokusy i nacvičování cesty. Když vyjde slunce a skály si žádají moji pozornost, tak jsou moji Master PRO 9.2 nebo Master 9.4 vždy připraveni. To jsou lana, která používám a můžu ti je s čistým svědomím doporučit. Má to jen jednu malou chybičku: Cestu za tebe nepřelezou. Jinak jsem žádný další nedostatek nenašel.

Denis Pail ukazuje, že Master Pro 9.2 můžete vzít i do těžkých projektů při jejich nacvičování, foto: Jakub Konečný

Když jsi “všestranný lezec“

Jsem taky horský vůdce a někdy potřebuji lano, které dokáže skoro všechno. Můžu začít den přechodem ledovce, pokračovat lezením pěkné odjištěné žulové vícedélky v položených plotnách a následně ve spárách hltající friendy a vklíněnce. Poté skončím na hřebeni vpleten mezi skalní věžičky. Na konci dne už zbývá jen sbalit lano na dlouhý pochod zpátky domů přes zelené louky a doliny. A jestli byla horská celodenní rozcvička dostatečně dobrá, tak před „oslavným pivem“ můžu ještě zkusit štěstí a dát pokus o poslání drsného 40metrového sportovního projektu. Většinou při takových pokusech nemám štěstí, ale pivo před cestou domů chutná více zaslouženě :-).

Někdy se lehké jednoduché lano neboli „singl“ hodí i na hřebenech hor nebo při přechodech ledovců, abyste si ho vzápětí vybalili z báglu pod těžkým převislým projektem, foto: Jan Zahula

Zhruba před šesti lety jsem pro takové dny našel svého dokonalého partnera v dobrém i ve zlém. Slouží mi tak dobře, že jsem o něm dokonce napsal jakýsi milostný dopis[1]. Jediná věc, která brání dokonalosti je, že pro mě nevaří. Po několik let byl Tendon Master 8.9 mým lanem “pro všechno”. Dostatečně odolné na to, aby se dalo protáhnout množstvím nejzáludnějších jištění, ale zároveň lehké na nošení, příjemné pro rychlé cvakání expresek a samozřejmě pružné, že si toho tvé ledviny při pádu ani nevšimnou. Lidi v Tendonu vzali tuhle extrémní zbraň a posypali ji kouzelným práškem. Kde se vzala, tu se vzala vylepšená verze s názvem Master PRO 8.9.


Naše ambasadorka Eliška Adamovská při testování zázraku s názvem - Master Pro 8.9, foto: David Bernard

Lano s trojitou certifikací (certifikováno jako jednoduché, poloviční a dvojité lano). S váhou pouhých 52 gramů na metr, skvělou dynamickou pružností a novou verzí jednoduchého opletu SBS. SBS je systém jednoduchého pletení, kdy je každý pramen do opletu vplétán samostatně, což zvyšuje odolnost lana proti oděru a zlepšuje manipulovatelnost. A nesmíme opomenout také impregnaci úpravou Complete Shield, což je jednoduše řečeno metoda, kdy je na oplet i jádro lana nanášen TEFLON® Eko ve velmi malých částicích, které vytváří na celém laně téměř nepropustnou ochrannou vrstvu proti vodě, prachu a jiným pevným částicím.

Ten správný čas zabalit lezení a jít „na pivo“, foto: Jakub Konečný

Adam Ondra a jiní drtiči malých chytů v převisech 

Pokud jsi lepší lezec než já, tak jediná věc, která stojí mezi tebou a přelezením neskutečně převislého projetu je ta pověstná extra kapka síly, kterou si nemůžeš dovolit ztratit. Vše musí být perfektní. A k dokonalosti v oblasti lan se propracuješ pomocí kombinace Master PRO 9.2 pro nacvičování a ostrý pokus pošleš s Master PRO 8.9 neboMaster 8.6. Uvidíš, že si nakonec budeš říkat: „To nebylo tak těžké“. No a mě stále ještě čeká 1000 shybů na prstové posilovací desce. Těch 1000 shybů, které mě dělí od přelezu mého projektu, takže v mém případě to není o laně ????.

Master 8.6 v akci! V převislých cestách záleží na každé maličkosti. Například na hladkém a kompaktním opletu, protože lano celou cestu leží na karabinách a drsný oplet by zvyšoval tření a dělal lezení obtížnějším, foto Mikuláš Zubec

 Bez ohledu na to, jaké sportovní lano používáš, ať jsi začátečník nebo už tě na Instagramu sleduje 50 tisíc lidí, tyto aspekty níže uvedené jsou všeobecně důležité:

  • certifikace EN 892 / CE 1019,
  • jednoduché lano (hledej číslo 1 v kroužku),
  • pružnost lana – zajistí ti pád do měkkého, pokud převážně lezeš na prvním konci lana,
  • nehledej až tak pružné lano, pokud ho používáš převážně pro lezení stylem „top rope“,
  • příjemná uzlovatelnost, zacházení s lanem a cvakání expresek,
  • hladší oplet, díky němuž dochází k minimálnímu tření s karabinami,
  • pořiď si 80metrové lano i přes to, že nelezeš dlouhé cesty – vždy můžeš lano zkrátit podle potřeby a o pár let později skončit na 60metrovém laně. Když začneš s lanem o délce 60 metrů a zbude ti jen 40 metrů, tak máš špičkovou šnůru na prádlo.

Dlouholetý ambasador Tendonu a horský vůdce IFMGA – Cosmin Andron s lanem Master 8.6 (barevný vzor r. 2015), foto: F Windsor


  
 

[1] http://www.cosmin-andron.com/2015/01/tendon-master-8-9-rope-review/

Hodnocení:

Hodnotit může pouze přihlášený uživatel.
Tento článek zatím nebyl hodnocen.

Komentáře (0)

U tohoto článku není žádný komentář.

Komentáře může vkládat pouze přihlášený uživatel.

© ARSYLINE 2024
Upozornění
Zavřít
Hodnocení

Vaše hodnocení bylo úspěšně uloženo.

Zavřít
Přihlášení

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Zavřít